Blog ogólnotematyczny

Czytaj z nami wiele informacji

Dom

Mieszkanie w stylu skandynawskim

ody w aranżacji wnętrz nieustannie się zmieniają, ale od kilku lat niezmiennie tym najbardziej pożądanym jest styl skandynawski. Projekty mieszkań aktualnie w większości garściami czerpią z tego stylu, zapewniając efekt z jednej strony niezwykle estetyczny i elegancki, ale z drugiej strony czysty i prosty. Jak sama nazwa wskazuje, inspiracją dla stylu skandynawskiego są kraje północne, które przez dziesięciolecia wypracowały sobie własny, niepowtarzalny styl, który szybko zadomowił się na całym świecie.

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski zawładnął wyobraźnią nie tylko młodych ludzi z dużych miast, ale też innych osób, które zapragnęły wnieść trochę świeżości do tradycyjnych polskich wnętrz. Najważniejszym elementem stylu skandynawskiego są kontrasty w wyposażeniu wnętrza — jasne ściany i meble połączone z dodatkami w zdecydowanych kolorach. Dlaczego to w Skandynawii rozwinął się ten styl? Głównie z racji warunków klimatycznych — przez większość roku dni są tam krótkie, wiec zarówno architektura, jak i aranżacja wnętrz mają za zadanie zapewnić mieszkańcom jak najwięcej światła, przestrzeni i przytulności. Polski klimat również nie należy do najbardziej przyjaznych, w związku z czym styl skandynawski doskonale się u nas wpasowuje.

Styl skandynawski ma swoje odmiany

Styl skandynawski to bardzo ogólne pojęcie, ale na przestrzeni lat pojawiły się różne jego nurty, które charakteryzują się różnymi elementami dodatkowymi.
Styl duński
Wnętrza w tym stylu mają sprawiać wrażenie romantycznych i lekkich — meble są zazwyczaj w naturalnych kolorach, do tego dopasowane są elementy wyposażenia w pastelowych, jasnych odcieniach.
Styl szwedzki
Tutaj króluje minimalizm. Wnętrza są jasne, doświetlone, przestrzenne. Wśród kolorów króluje biel i naturalne, jasne odcienie drewna. Meble są nowoczesne i ekologiczne, a wnętrza funkcjonalne.
Styl fiński
Ten styl zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, prócz obowiązkowej bieli pojawia się dużo czerni i grafitu, często wykorzystywane są też motywy geometryczne.

Projekty mieszkań w stylu skandynawskim

Skandynawskie wnętrze może powstać zarówno w  małym mieszkaniu, jak i przestronnym lofcie czy rodzinnym domu. Szczególnie w niewielkim wnętrzu jasne kolory skandynawskiego stylu sprawdzą się idealnie, dodając optycznie przestrzeni. W takiej aranżacji pojawi się biel, ale też jasne odcienie koloru niebieskiego i szarości. Przykładowym, częstym połączeniem jest biel na ścianach, meblach i dodatkach oraz drewniana podłoga w jasnym, naturalnym odcieniu. Do przełamania dominacji jasnych odcieni do wnętrza wprowadza się kontrastowy mebel (np. zieloną kanapę) przyciągający wzrok oraz kilka dekoracji w podobnym odcieniu. Do tego warto zainwestować w proste ozdoby, świeczki i naturalne oświetlenie, które zwiększają przytulność wnętrza. Z racji niedoboru światła dziennego w skandynawskich wnętrzach zazwyczaj rezygnuje się z firan i zasłon, a także okiennych ozdób, co ma dodatkowo doświetlić wnętrze. Materiały wykorzystywane w skandynawskich wnętrzach mają być naturalne, stąd pojawia się tu często kamień, wiklina i tkaniny — bawełna, len, wełna czy koce o grubym splocie. Aranżacje mają być praktyczne, estetyczne i zapewniać komfort mieszkańcom.

Eklektyczne połączenia

Elementem, który można zauważyć w skandynawskich aranżacjach jest też eklektyzm, czyli łączenie elementów pochodzących z różnych stylów. Bardzo często w mieszkaniach pojawiają się meble vintage, industrialne akcesoria czy rękodzieło.

Skandynawskie wnętrza są uniwersalne, przyjazne i komfortowe. Z tego powodu są ponadczasowe i nie trzeba się obawiać, że za kilka lat wyjdą z mody. Bez względu na to, czy urządzamy małą kawalerkę czy wielki dom, styl skandynawski na pewno się sprawdzi. A jeśli dodatkowo cenimy prostotę i ekologię, będzie to idealne rozwiązanie. Tylko uwaga, spójny efekt bez przeładowania ciężko jest uzyskać samodzielnie, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie specjalisty, który odpowiednio zgra różne elementy i stworzy idealne połączenie odpowiadające na indywidualne potrzeby. W ramach procesu projektowania zostaną wtedy zaproponowane różne rozwiązania, z których będziemy mogli wybrać te dla nas najbardziej odpowiednie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *