Blog ogólnotematyczny

Czytaj z nami wiele informacji

Zdrowie

Wizyta u dermatologa kiedy się udać

Dermatolog to specjalista, który w dużym skrócie zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skórnych. Kiedy jednak się do niego udać? Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż każdy mógłby znaleźć na swoim ciele coś, co może być wskazaniem do konsultacji z dermatologiem. Istnieją pewne charakterystyczne objawy chorób, które są oczywistym powodem do wizyty u tego specjalisty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Kiedy umówić się na wizytę u dermatologa?

Jeśli na Twoim ciele pojawią się zmiany skórne, jest to powód, dla którego należy zgłosić się na wizytę do dermatologa. Wszelkie znamiona, guzki skórne, zmiany pojawiające się na twarzy, dłoniach czy głowie powinien obejrzeć specjalista. Przykłady chorób, które powodują takie objawy to łuszczyca, toczeń, atopowe zapalenie skóry, łysienie, trądzik, zapalenie skórno-mięśniowe i wiele innych. Zmianom skórnym mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak ból lub świąd. Jeśli występują tego rodzaju dolegliwości, nie należy się wahać tylko jak najszybciej zgłosić do specjalisty. Dzięki szybkiej reakcji możliwe jest podjęcie szybkiego leczenia, co przyniesie pozytywne efekty i oszczędzi nerwów oraz cierpienia.
Oto przykłady sytuacji, w których konieczna jest wizyta u dermatologa:
– grzybica,
– ciągle pojawiające się krosty na twarzy,
– znamiona na skórze,
– zmiany skórne,
– przesuszona skóra,
– wypadanie włosów,
– łamliwe paznokcie,
– wysypka,
– swędzenie skóry.
Warto pamiętać o tym, iż każda nawet niepozorna zmiana nie powinna być bagatelizowana.
Niestety wiele osób obawia się umówić do specjalisty, odczuwają wstyd przed wizytą lub zakłopotanie. Ludzie zwlekają i myślą, że zmiany same znikną i wszystko wróci do normy. Niestety nie jest to dobry wybór, ponieważ choroba rozwija się, zajmując coraz większy obszar na ciele. Warto pamiętać o tym, że dermatolog jest specjalistą, którego celem jest pomoc i leczenie pacjentów, a nie ocenianie ich czy wyśmiewanie. Dermatolog to specjalista, który w swojej karierze ma do czynienia z różnymi przypadkami, na pewno więc nie wyśmieje Cię, a po prostu pomoże. Rozwiązanie problemów skórnych jest bardzo ważne dla zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa.

Pierwsza wizyta u dermatologa – jak się do niej przygotować?

Na pierwszą wizytę u specjalisty, warto przygotować listę przyjmowanych leków, a także kosmetyków używanych na co dzień do pielęgnacji skóry. Jeśli stosujesz jakieś maści, warto również ich nazwy zamieścić na liście. Wyniki niektórych badań z pewnością ułatwiają poznanie przyczyny problemów. Jeśli posiadasz aktualne badania, których nazwy zostały wymienione poniżej, zabierz ze sobą wyniki na wizytę u dermatologa:
– morfologia krwi,
– żelazo,
– witamina D3,
– glukoza,
– AST,
– cholesterol,
– TG.
Warto pamiętać, że niezależnie od samopoczucia warto wykonywać te badania profilaktycznie, raz w roku. Dzięki temu można obserwować stan swojego zdrowia, a w przypadku nieprawidłowości zareagować jak najszybciej.
Dermatolog powinien obejrzeć podczas wizyty całą skórę pacjenta, używając w tym celu dermatoskopu. Warto więc przyjść do gabinetu bez makijażu, a także być przygotowanym na zdjęcie ubrań do bielizny. Przed wizytą warto także spróbować dowiedzieć się, czy ktoś w rodzinie miał nowotwór skóry lub podobne objawy, które występują w Twoim przypadku.
Dermatolog przeprowadza z pacjentem wywiad, zadaje podczas rozmowy różne pytania. Szczere i wyczerpujące odpowiedzi ułatwiają postawienie odpowiedniej diagnozy. Pamiętaj więc, aby nie ukrywać ważnych faktów przed lekarzem i szczerze odpowiadać na zadawane przez dermatologa pytania. Warto pamiętać o tym, że pacjent również może zadawać pytania. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć lub masz wątpliwości, powiedz o tym lekarzowi.
Jeśli pomimo zastosowania leczenie objawy nie ustają lub nawet nasilają się, nie zwlekaj i skontaktuj się z dermatologiem jak najszybciej.

Podsumowanie

Wiele objawów może być powodem do konsultacji z dermatologiem. Zmiany skórne, znamiona, wypryski to tylko niektóre przykłady. Nie warto czekać, aż problem zniknie i sam się rozwiąże, ponieważ może to powodować jedynie jego pogorszenie. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne i podobne objawy, jak najszybciej zgłoś się do dermatologa. Nie warto obawiać się wizyty, ponieważ lekarz jest specjalistą, który chce pomóc swojemu pacjentowi. Na pierwszej wizycie powinno odbyć się obejrzenie skóry za pomocą dermatoskopu. Na wizytę warto przyjść bez makijażu i odpowiadać szczerze na pytania zadane przez lekarza. Dzięki temu możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia. Stosuj się dokładnie do zaleceń lekarza, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się ze specjalistą. Jeśli w trakcie leczenia objawy nie ustępują lub nasilają się, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z dermatologiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *