Blog ogólnotematyczny

Czytaj z nami wiele informacji

kobieta z wiatrakiem
Zdrowie

Jak sobie radzić z upałami gdy pozostajemy w domu?

Kiedy latem temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, ludzie chcą znaleźć sposób, aby się ochłodzić. Wysokie temperatury latem mogą być naprawdę uciążliwe. Staramy się wtedy chować po domach, ale one także potrafią szybko się nagrzewać. Nie każdy posiada klimatyzację, żeby móc obniżyć temperaturę. Skutkuje to tym, że podczas upałów czujemy się źle. Zmęczeni, niezdolni do zachowania naszego standardowego trybu życia, a złe samopoczucie z powodu gorąca może prowadzić do frustracji. Utrzymanie pożądanego poziomu komfortu w gorącym otoczeniu, jest niezwykle trudne. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które mogą nam pomóc się ochłodzić i przeżyć te ciężkie dni.

Jakie są najlepsze sposoby na upał?

Upał może być bardzo trudny do pokonania. Może to utrudnić robienie czegokolwiek, dlatego tak wiele osób latem znajduje się w swoich domach. Jest im za gorąco, by wyjść na zewnątrz. Upał może być również niebezpieczny dla niektórych osób, ponieważ może prowadzić do chorób związanych z upałem, takich jak udar cieplny. Osoby, które są bardziej narażone na tę chorobę, to osoby z chorobami serca lub układu oddechowego, osoby starsze i małe dzieci (poniżej piątego roku życia).

Na ratunek klimatyzacja

Są jednak sposoby radzenia sobie z upałem. O jednym z nich już pisaliśmy, a mianowicie jest to klimatyzacja. Choć nie każdy ją posiada, to chyba każdy powinien. Taka, którą można z powodzeniem zamontować w naszych domach i mieszkaniach staje się coraz bardziej popularna. Urządzenie to pomoże nam schłodzić pomieszczenie, a dobrej jakości modele dodatkowo odprowadzą nadmiar wilgoci i oczyszczą powietrze. Taka klimatyzacja pozwala ustawić preferowaną wysokość temperatury, by czuć się komfortowo. Ważne jest jedynie to by zabrać się za montaż klimatyzacji przed sezonem letnim. Dzięki temu będziemy mieli czas na uzyskanie odpowiednich pozwoleń od wspólnoty mieszkaniowej, oraz na znalezienie ekipy, która urządzenie owe nam zamontuje. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na montaż takiej klimatyzacji to pozostaje nam opcja klimatyzatora przenośnego, a w ostateczności warto mieć chociaż zwykły, elektryczny wiatrak. Lepsze to niż nic.

Chowajmy się za roletami i ręcznikiem

Zasuńmy rolety. Lepiej zrobić to rano, a jeśli mieszkamy od strony wschodniej to najlepiej zrobić to jeszcze przed snem. Nad ranem słońce będzie wpadało do naszego pokoju, więc nie zapomnij zaciągnąć rolet. Zależy nam tu właśnie na tym, by do naszego pomieszczenia nie dostały się promienie słońca. Pozwoli to zachować nocny chłód na dłużej. Nie warto także otwierać okien jeśli temperatura na zewnątrz przewyższa tą, jaką mamy w naszym pomieszczeniu. Otwórzmy szeroko okna i wietrzmy mieszkanie dopiero pod wieczór, po zachodzie słońca, gdy powietrze staje się chłodne. Czasem dobrym pomysłem może być nawet rozwieszenie w pomieszczeniu wilgotnego, nasączonego zimną wodą, ręcznika, albo prześcieradła. Nawilży to pomieszczenie i obniży temperaturę

Woda najlepszym przyjacielem człowieka

Nie będzie to zaskoczenie, jeśli powiemy, że w lato szczególnie należy się nawadniać. Mamy tu na względzie nie tylko kwestie zdrowotne, które są niezwykle istotne, ale i też nasz komfort. Picie zimnej woda pomoże nam poczuć ulgę w upalne dni. Oprócz picia wody, dobrze jest też brać częste zimne prysznice, oraz moczyć nogi w misce z zimną wodą. Skuteczne jest także spryskanie twarzy zimną wodą. Nie bez powodu na rynkach miast rozstawiane są kurtyny wodne. Pomagają, na krótką chwilę zapomnieć o upale. Zawsze też można przykładać zimne, zmrożone przedmioty do ciała. Zamrożona butelka skutecznie posłuży za termofor.

Jakie jeszcze porady możemy Ci przekazać?

To o czym wspomnieliśmy jest kluczowe. Pomimo tego warto także pamiętać o jeszcze kilku innych drobnych sposobach na poprawienie naszego komfortu w czasie lata. Jakie to sposoby?

  • Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne – telewizory, kuchenki, piekarniki, wszystko to wytwarza ciepło i niepotrzebnie nagrzewa otoczenie
  • Noś luźną odzież, najlepiej wykonaną z naturalnych włókien – zawsze będziesz czuć się lepiej jeśli odzież nie lepi się i nie przylega do twojego ciała
  • Jedz pokarmy, które pomogą Ci się ochłodzić – dania z dużą ilością warzyw, owoców sprawdzają się świetnie latem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *